DEKORASYON VE KOLTUK DÖŞEME MACERAM

 

Önce bu işi yapmaya taktım. Daha sonra araştırma ve gözlemler başladı.Uzun süre internetten ve bulabildiğim ne kadar kaynak varsa okudum.Meslek lisesi döşemecilik dersi ders planı dahil buna.Derslerden neler önemliymiş bunları öğrendim.Döşemecilere giderek bu işi nasıl yaptıklarına baktım.Tabii hepsinden fiyat alarak.

Beni bu işe itekleyen şey ister inanın ister inanmayın19 yıl aktif cumartesi günleri çalışırken Yeni Doğuş’un cumartesileri çalışmama kararı oldu.Ayyy,napıcammmm paniği.Yani yarı emeklilik gibi.

Önce dekorasyon araştırmaları. Tarz kararı verme,salon mobilyalarını modüler mobilya olduğundan sökerek farklı şekil verip monte etme işini yaptım.Takımın (büfe televizyonluk) değişiklik öncesi fotoğrafını çekmemişim.Ama daha sonra bulursam eklerim.

1.GÜN:

Eşyayı bölünce şöyle oldu:Tek parça mobilya 4-5 parça halinde salona dağıldı.

 

resim1resim 2

 

 

 resim3

  Uzun içine hiç bişey sığıştıramadığım çekmeceli dikey büfeyi yan yatırarak çekmece dolap vs. sökerek ve üst üste koyarak yatay televizyonluk haline getirdim.(Resim1)Tek blok şeklinde bir büfe ve televizyonluktan epeyce bir parça çıktı.Dolap kapaklarını da raf yaptım.(Resim 2)

Sıra geldi koltukları güzelleştirmeye ama kaplatmak pahalı geldi.Şu anda da yenisini almaya niyetim yok.Eski koltuklarımı depodan eve getirdim .Her gün düşündüm.2 hafta filan.

 

 

 

 2.GÜN:

Fotoğrafını çektim,ölçülerini aldım.

Kumaşçıya giderek iki berjer koltuğum için döşemelik kadife kumaşı metresi 18.00 TL den aldım.(minder için 2.70 çiçekli zemin için kombini 7,5m düz)

 

 Bi de gündüz gözüyle foto koyarım.İşte böle olcak provası.

Sıra geldi ahşabın vernik ve boyasını sökmeye…

 

 Vernik sökücü kimyasal bi sprey aldım (koçtaş12.00 TL) spreyledim.Üzerinde sadece yıkayın yeter filan yazıyordu ama öyle olmadı.Kazıdım yumuşayan verniği ve ahşaba ulaşmayı başardım.Şu anda ayrıntıları tamamlayarak zımparalama (zımpara  bauhaustan) yaparak verniğe hazır hale getireceğim.Çok beresi yoktu ama koltuğu fındık renginden ceviz rengine çevirmek istedim.Genel mobilya uyumu sağlamak için.

            Bu arada koltuğu kazımak ve zımparalamak süresi ve ne kadar kalori harcattığını da yazıcam.Bu bi taşla iki kuş gibi olacak.Fazla kilolu döşeme ustası yok galiba,bu da bize fikir olsun.Durup durup mobilya değişikliği yapabiliriz.(2 saat kazıma sürdü-tek koltuk için)

3.GÜN:

Zımparalama işlemi de en az bi 3 saat  sürdü.Koltuk yukardaki gibi ham işlenmemiş ağaç şekline geldi.Bu arada kilo veriyorumdur die sevinerek yaptığımı da söylemeliyim.Yine bu arada banyonun paspaslarını sirkelerken (her apartmanda yasaktır ama herkes yapar,ben de yaptım,yoksa bi paspası yıkamadan önce saçlardan nasıl arındırırız?) camdan aşağı düşürdüm.İnip alıp geldim.Merdivenleri indim asansörle çıktım.Üstüne de mis gibi bi demli çay içtim.Daha iyi çalışılıyor çay içince bence..Keyfe bakJ)

 

 Bu hale geldikten sonra sabunlu bir bezle iyicene tozlardan arındırdım.

Fırçamı hazırladım,verniğimi açtım….Ama o da ne üzerinde abanoz rengi yazıyor,ama mavi..

Nasıl yani,su bazlı mat vernik böyle mioluyor? Bak bişey daha öğrendim işte.(kaç Lira olduğunu hatırlayamadım)

 

 

 

         Ama sürdükçe renginin koyulaştığını gördüm.Neyseki mavi renk almamışım,yada hatalı üretim diil..İlk kattan sonra böyle oldu,şu anda pek içime sindiğini söyleyemem.

 

        Mümkün olduğunca eşit sürmeye çalıştım.Şimdi 1 saat kurumasını beklemem gerekiyor.

Sürme de bir saat sürdüğünden bunu yazınca  2 .kata başlayacağım.

Bu arada 1 tabak az pişmişyağsız makarna yedim.Makarna az pişince glisemik indeksi düşük oluyormuş bu nedenle de erken acıkma olmuyormuş.Ben doydum… Zerin Özer FORMULA 7 ile diyet desteği yapmış.Ben de mi alsam acaba?Bunu da araştırmak lazım.Annem gırtlağı tutmak lazım ,gerisi boş diyor doğru diyor ama…

                Üsttekiler 2.kattan sonraki haller… Amma fotoğrafta daha güzel çıktığını, gerçeğinin daha farklı olduğunu söylemem gerekir. Umudum 3. ve gerekirse 4.katlarda.Eğer pürüzlü olursa da ince bi zımpara yapiyim diyorum.Babama bi sorucam  artık.

                Her arada fırçamı suyla yıkayarak bırakıyorum.Kurursa fırça bi işe yaramaz diye tabiî ki.Dikkatli ve sabırlı çalışmaya çalışıyorum.Genelde çabuk ve sabırsız işler  uyduruk olur.Uyduruk kötü bişey olmasını istemiyorum.Ne de olsa mobilya ustası değilim, resime meraklı sanatı seven bi fizyaoterapistim.

                4.katı attım ama daha fazla kat gerekecek gibi duruyor.Asıl problem ilk fırçamın ucunun kötü olmasıymış fırçayı değiştirince anladım.

Evet daha fazla kat attım.Renk oldukça koyulaştı.Acaba mobilyaya uyacakmı?

4.GÜN:

                Sabah biraz umutsuz kalktım.Çünkü;her yerim ağrıyordu.Artık şundan eminim mobilyacılık kilo verdirir ve çok ağır bi spordur.Zordur tabi..Bu işe yıllarını vermiş insanları da kızdırmayalım.

                Renk koyu oldu,çok fena değil.Abanoz rengi için interntte 50 ton farklı renk gösterilmiş zaten.Bu da kendimi avutmama vesile oldu.Birkaç hatalı köşe var,şimdi onları rötuşlayacağım .

                Ayrıca halının üzerine örttüğüm örtü ince kalmış,damlayan boyalar halıya geçmiş.Bu da yaptığım işin maliyetini biraz attırıyor tabi 4metre kare halı metrekaresi 6 TL den almıştım.24 TL daha ekle..Bu da sakarlık ve düşüncesizlik maliyetidir.Halıyıleke çıkarıcılarla filan sildim.Lekeler hafifledi ama artık  lekeli bi halım var.Ne şirin dimi.

Son rötuşları yaptım ve cilalamada son aşamaya geldim: ARTIK OLDUĞU KADAR AŞAMASI…

 

 

   Evet kaplama olayına geçmece..Annemle konuştum,kumaşı nasıl kullanıcam dedim.Daima kubaşın BOYU kullanılır bilgisini , Fizik Tedavisinin iyi gittiği ve3. gün olmasına rağmen  daha rahat yürüyebildiği bilgisiyle harmanlayarak aldım.Sesini de duymuş oldum böylelikle.

 

 

 Koltuğun sırt bölümündeki kumaşı söktüm.Bu hem bana  kalıp olacak hem de kenarlardaki fazla zımbalardan da kurtulmuş oldum.Sökünce önemli bilgiler elde ettim.Altındaki ince süngerin çürüdüğünü,ama şimdilik yenilemeyi düşünmüyorum.Bu ince süngerin düzgün durması için 2-3 cm arayla boyuna ve enine  ip gerildiğini,süngerin bunun üzerine tahtaya kenarlardan yapıştırıldığını.İnce sünger bulabilecek olsam onu da yenilerdim.Ama bi dahaki sefere artık ne de olsa profesyonel diliz dimi?

    Kullanacağım zımba .Bauhaus dan aldım.Her eve devamlı lazım bi alet.16,14,10 mm zımba atıyor.Ben bu iş için 16 mm zımba aldım.Sağlam olsun diye tabi..(79 TL) bunu maliyete katmayacağım.Zaten alıcaktım çünkü .Bu makinanın havalı,elektrikli çeşitleri de var.Ama onlar daha pahalı.

Çıkardığım kalıbı kumaşımın üzerine örterek boyuna olmasına da dikkat ederekyanlardan 1,5 cm kalacak şekilde kestim.

 

Çıkan parçayı zımbayla sırt kısmına kapladım.

 

 

 Oturak kısmını da aynı yöntemle kapladım.Ama bu kez kumaşı çıkarmadım,üzerine kapladım.Zımbanın avantajını da bu noktada yaşadım zaten.Güzel mi oluyo ne?

         Çiçekli minder kumaşını terziye götürdüm.İki minder için 20 TL dedi.Pazartesi günü de onu götürücem.Makinam (Teyzemin Makinası) daha gelmediği için bu yolu seçtim.Aslında teyzem gelseydi keşke,hem biraz iş yapardık hem de görüşmüş olurduk.Özledim..Hafif çizikler ve yaralanmalar olmuş çalışırken şimdi fark ettim.Önemsiz,acımıyor.

3.parçayı da kestim,biraz bolca bırakarak..Eğer ahşabın rengini değiştirmeseydim bu iş çok daha kolay ilerleyecekti sanıyorun.

 

               Büyük oranda bitirdim,sadece kolçaklar kaldı.Salı veya Çarşamba günü de minderler hazır olursa bu iş biter.O güne kadar şerit bulup alacağım (Sanırım Kadıköy’de bulunabilirmiş),2.koltuğun cilasını bitirmeye çalışacağım.Bakalım…

KAPLAMA İŞİ BİTTİ,AMA BEN DE BİTTİM…

 

Evet minderler de bitince kotuğun son hali ortaya çıktı... 

 

5.GÜN:

       Koltuk Fitili tabir edilen zımbaları saklamak için kullanılan şeritten bulmak lazım.Yerini öğrendim bizim semtteki bir mobilyacıdan.Fikirtepe ‘de Mandıra caddesinde Çağrı Market’in karşısına gelen bir han var.Hacı …….. Han.Burada üretim atelyesi var.25 metrelik bir boboni 5 TL den satın aldım ve fitili sıcak silikonla yapıştırdım.

 

 

 

 İŞTE BİTTİ...

YANİ HİÇ BİŞEYİ BEN YAPAMAM DEMEMEK LAZIM..BİRAZ AZİM BİRAZ ARAŞTIRMA SONUÇTA BİR ESER ÇIKARIYOR ORTAYA...

 

'' Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.'' demiş Albert Einstein...Ben de ona katılıyorum'' nasıl yaparım?''ı araştırmak çokkk zevkliydi..

 Hımmm başka ne yapabilirim..:))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !